• 1.jpg
  • 2.jpg

Ergonomia w codziennym życiu

 

wyposażenie stanowiska pracyWspółczesny świat nastawiony jest przede wszystkim na wygodę, nic więc dziwnego, że w przestrzeni naszych firm i domów znaleźć można coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, mających na celu wspierać nas w codziennym funkcjonowaniu w świecie i maksymalnie odciążyć nas z rozmaitych obowiązków. Choć jeszcze kilka lat temu, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój nowych technologii i komputeryzacji, większość populacji wypowiadała się o nich w sposób nieprzychylny, obawiając się przede wszystkim tego, że komputery zaczną wypierać pierwiastek ludzki, niemal całkowicie zastępując go w pracy i w domu. Ze względu jednak na to, że ideą rozwoju nowych technologii było zawsze działanie na rzecz człowieka i wspieranie go, a nie zastępowanie przez maszyny i roboty, ogromną rolę zaczęła odgrywać ergonomia, która stała się praktycznie nieodłączną częścią naszego życia.

 

Niemal każdy przedmiot, który znajduje się w zasięgu naszego wzroku skonstruowany został w taki sposób, aby człowiekowi jak najlepiej i jak najbardziej komfortowo mogło się żyć, dlatego też możemy przyjrzeć się chociażby filiżankom, w których każdego ranka pijemy kawę czy herbatę, fotelom, na których siedzimy podczas obiadu czy też w pracy, działając za pośrednictwem komputera, kupując bilety komunikacji miejskiej w biletomatach czy także korzystając z rozmaitych aparatur, chociażby takich, które każdego dnia ratują czyjeś życie. Technologia jest wszędzie, dlatego też trudno jest nam się całkowicie od niej odciąć. Jako, że technika zawsze szła w parze z ergonomią, właśnie ta dziedzina wysunęła się współcześnie na plan pierwszy i stała się zalążkiem znakomitej współpracy pomiędzy przedstawicielami rozmaitych dziedzin, takich jak chociażby mechanika, budownictwo, fizykoterapia, biologia czy medycyna. Jako, że wszelkie narzędzia – te mniej lub bardziej skomplikowane – oraz przedmioty codziennego użytku muszą uwzględniać pierwiastek ludzki, medycyna i biologia są podstawą każdego działania. Ergonomia musi przecież rozszerzać działanie czy zasięg poszczególnych elementów, dlatego też człowiek musi mieć możliwość wciskania wszelkich guzików, przełączania oprogramowania czy też chwytania za odpowiednie oprzyrządowanie. Trudno sobie bowiem wyobrazić wiertarkę, której nie można stabilnie utrzymać w dłoniach czy też filiżankę, do której nie można nalać jakiegokolwiek napoju.

To, co wydaje nam się oczywiste i co przyjmowane jest przez nas w sposób całkowicie bezrefleksyjny i automatyczny, jest w rzeczywistości bardzo dokładnie przedyskutowanym i przetestowanym projektem, który nie może być wpuszczony do powszechnego użytku bez wcześniejszego sprawdzenia, czy wszystko będzie działało na rzecz człowieka. Jak się zatem okazuje ergonomia jest obecnie niezwykle istotna, co być może najbardziej widoczne jest w przestrzeni przemysłowej, która całkowicie zdominowana została przez maszyny i ciężkie sprzęty. Choć na początku zakładano, że z czasem maszyny całkowicie będą wypierać operatorów, warto wiedzieć, że urządzenie jest tylko urządzeniem i potrzebuje kogoś, kto będzie nim operował, zwłaszcza, że jako przedmiot martwy został stworzony przez człowieka. Tak samo więc jak człowiek jest czym niedoskonałym i wymagającym nieustannej kontroli i uwagi. Maszyny nieustannie się psują i choć produkowane są z niesamowitą precyzją, która stara się minimalizować ryzyko wystąpienia awarii, serwisy prowadzone przez poszczególnych producentów przeżywają nieustannie prawdziwe oblężenie. Rola specjalistów jest także istotna z perspektywy konkretnych branż, ponieważ nie zawsze standardowe parametry urządzeń dopasowane są do potrzeb danego przedsiębiorstwa, dlatego też ergonomia jest w stanie funkcjonować z korzyścią dla konkretnego miejsca. Polega to mniej więcej na tym, aby przestrzeń hali produkcyjnej była doskonale zorganizowana, podzielona na stanowiska pracy i pozwalała na takie zarządzanie przestrzenią, aby zakład funkcjonował jak w szwajcarskim zegarku. Konkurencja na rynku przemysłowym jest dzisiaj tak ogromna, że nawet chwilowy przestój w pracy może pociągać za sobą katastrofalne skutki i sprawiać, że dane przedsiębiorstwo zostanie w tyle. Właśnie dlatego właściciele dokładają wszelkich starach aby ich podwładni mieli możliwość korzystania z wysokiej jakości akcesoriów, mebli, odzieży ochronnej oraz mniejszych i większych sprzętów, za pośrednictwem których możliwe byłoby jak najlepsze prowadzenie swoich działań, bez ryzyka nawet najdrobniejszej awarii. Więcej o samej ergonomii można dowiedzieć się ze strony www.cedima.pl/oferta/6-ergonomia lub z innych portali poświęconych temu zagadnieniu. Warto mieć świadomość tego, że ergonomia dotyczy różnych zagadnień i nierzadko bardzo rozszerza zakres swojej kompetencji.

Ergonomia jak więc widać może dotyczyć także mniej uchwytnych czynników, do których należy właśnie zarządzanie i organizowanie przestrzeni pracy. Oczywiście najczęściej jednak kojarzona jest – i słusznie – z konkretnymi wytworami, działaniami, czynnościami czy przedmiotami, obejmującymi nie tylko narzędzia przemysłowe, ale i przedmioty codziennego użytku, bez których nie jesteśmy w stanie wyrazić sobie życia. Okazuje się więc, że nowoczesny świat nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez ergonomii, podobnie zresztą jak ergonomia potrzebuje świata, żeby móc się stale rozwijać. Z technologią spotykamy się na każdym kroku, przy czym nie musi być ona kojarzona tylko i wyłącznie z mechanizacji czy komputeryzacją, ale bardziej przyziemnymi elementami, takimi jak chociażby wspomniane wcześniej filiżanki czy bioletomaty. Choć świat nieustannie się zmienia, ponieważ w jego przestrzeń wpisana jest przecież dynamika, nie zmieniło się nasze podejście do rzeczywistości oczekującej wygody i prostoty w realizowaniu własnych planów i zamierzeń, ponieważ od początków ludzkości człowiek starał się ułatwiać sobie życie i funkcjonować w taki sposób, aby jak najszybciej działać i funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości. Ergonomia jest tylko i wyłącznie dopełnieniem takiego podejścia i pozwala na zachowanie wszelkich norm działania, zgodnie z obowiązującymi schematami czy trendami, wychodząc naprzeciw ludzkim oczekiwaniom i dostarczając im najlepszych, najkorzystniejszych i najprostszych rozwiązań. W końcu, zgodnie z popularną maksymą, potrzeba jest matką wynalazków.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!