• 1.jpg
  • 2.jpg

Jak dokonuje się wyceny domów?

nieruchomość na sprzedażWyceny domów uzależnione są od rozmaitych czynników, dlatego niezwykle trudno jest jednoznacznie scharakteryzować cały proces szacowania wartości majątku. Ze względu na to, że każda nieruchomość jest inna i każda posiada swoje silne i słabe strony, konieczne jest każdorazowe współpracowanie z rzeczoznawcą majątkowym, który jako jedyny posiada wszelkie niezbędne uprawnienia oraz wiedzę przydatną podczas sporządzania operatu szacunkowego. Rzeczoznawca majątkowy jest też jedyną osobą, która taki operat może przygotowywać, co jest niezwykle istotne z perspektywy wszystkich tych osób, które ubiegają się o kredyty hipoteczne lub też potrzebują rozliczenia ze Skarbem Państwa z podatku od spadku czy darowizny. Oczywiście wyceny można dokonać też samodzielnie, posługując się internetowymi wyceniarkami, coraz popularniejszymi w przestrzeni wirtualnej, warto jednak wiedzieć, że tego typu aplikacje posiadają jedynie wartość poglądową i nie stanowią żadnej wiarygodnej podstawy do tego, aby uznawać, że szacowana wartość majątku jest adekwatna do rzeczywistości.

Oczywiście wyceny domów będą się różniły od wyceny mieszkań, jednak w zdecydowanej większości czynniki decydujące o tym, że dany obiekt będzie przez potencjalnych nabywców uznawany za atrakcyjny czy też nie, zależy w większości od tego samego. Wycena domów powinna odbywać się zatem w ścisłej współpracy z profesjonalistą, ponieważ nie każdy mam możliwość przeglądania dokumentacji urzędowych czy też dokładnego analizowania rynku. Wiele osób przystępuje do sprzedaży domu bez przygotowania, co oznacza, że nie mają świadomości tego, jak wiele pułapek czyha na nich po drodze. Przygotowanie oferty to niestety nie wszystko, ponieważ może się okazać, że sytuacja na rynku nieruchomości nie należy do korzystnych. Zawsze wcześniej powinno się precyzyjnie sprawdzać rozkład popytu i podaży i sprawdzić czy nasz dom będzie cieszył się odpowiednim zainteresowaniem. Oczywiście jeżeli posiadamy domek w miejscowości turystyczne, na przykład w górach albo nad morzem, nie musimy się specjalnie martwić, ponieważ w większości przypadków tego typu lokalizacja za każdym razem będzie się cieszyła sporym powodzeniem, niemniej jednak w przypadku wszystkich tych, którym zależy na sprzedaży domu w mieście czy też mniejszej miejscowości, która nie odznacza się na tle pozostałych niczym szczególnym, sprzedaż może wiązać się z rozmaitymi komplikacjami.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku mieszkań w blokach, wiele elementów nie jest bezpośrednio zależnych od właściciela. Nawet jeżeli zakupiony dziesięć lat wcześniej znajdował się w niezwykle atrakcyjnej dzielnicy, w momencie kiedy ta dzielnica stanie się niebezpieczna lub mocno niechlujna, wartość domu spadnie, podobnie zresztą jak będzie to miało miejsce w przypadku zmiany trendów. Branża powiązana z nieruchomościami jest zwykle niestabilna i uzależniona tylko i wyłącznie od decyzji podejmowanych przez uczestników rynkowych, dlatego też czasami jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wstrzymanie się ze sprzedażą i przeczekanie trudnego momentu. Oczywiście wyceny domów nie trzeba dokonywać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy chce się je sprzedać. Bardzo często właściciele są najzwyczajniej w świecie ciekawi tego jaką wartość ma posiadana przez nich nieruchomość, ponieważ stanowi ona bardzo często najważniejszy majątek, w który można dowolnie inwestować tak, aby generował zysk, o czym zresztą można szerzej poczytać na witrynie http://www.zfd.com.pl/wycena-domow. Nie oznacza to więc, że właściciel nie ma możliwości samodzielnego zwiększenia wartości swojego majątku, ponieważ każdy wkład własny podczas generalnych remontów czy też zmian wizualnych w przypadku domu działa na korzyść potencjalnej transakcji. Wszystko jednak zależy od decyzji rzeczoznawcy majątkowego i czynników, które wchodzą ze sobą w rozmaite struktury za każdym razem dając odmienne rezultaty, nie zawsze więc sprawdza się przeglądanie podobnych ofert, dlatego że dwa identyczne domy, znajdujące się jednak w odmiennych lokalizacjach mogą mieć całkowicie inną wartość.

Widać więc, że wyceny domów biorą pod uwagę ich jednostkowość i wyjątkowość. Rzeczoznawca dokonuje wyceny domów biorąc pod uwagę ich lokalizację, wygląd zewnętrzny, stan techniczny, rok wybudowania, przestronność gruntu, na którym się znajdują a także całą masę elementów zewnętrznych, takich jak chociażby to czy dom znajduje się w mieście czy na wsi, jaki jest dojazd do posesji, czy potencjalnych nabywców stać na to, aby taki dom zakupić oraz wiele, wiele innych, które mają bezpośrednie znaczenie dla sporządzania ostatecznego operatu szacunkowego.

Our website is protected by DMC Firewall!