• 1.jpg
  • 2.jpg

Kolektory słoneczne – podział, sprawność, zastosowanie

Kolektory słoneczne są dzisiaj jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w środowisku stricte domowym. Choć w Polsce solary dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, w krajach zachodnioeuropejskich od dawna wiodą prym jeśli chodzi o jakiekolwiek pozyskiwanie energii. To montowania solarów na dachach swoich domów zachęca zresztą sama Unia Europejska. Co więcej, nierzadko z jej funduszy wypłacane są dla zwykłych rodzin różnego rodzaju dofinansowania, dzięki którym część poniesionych przy zakupie kosztów zwraca się natychmiastowo. Kupno solarów nie jest jednak sprawą bezsprzecznie nieskomplikowaną, ponieważ na przestrzeni lat firmy działające w tej branży postarały się o stworzenie bardzo różnorodnych modeli kolektorów słonecznych, dostosowanych tym samym do potrzeb różnych osób. Inne kolektory zamieścimy więc dla przykładu na dachu domu, a jeszcze inne zamontujemy na jego ścianach. Jaka opcja jest zatem najkorzystniejsza i do czego najczęściej używamy dziś kolektorów słonecznych?

Podział kolektorów słonecznych a nowoczesne zastosowania kolektorów 

Na rynku można dziś znaleźć różne rodzaje kolektorów. Ich maksymalnie efektywne działanie związane jest z tym, co czego wykorzystamy dany model. Warto wspomnieć o jednych z najpopularniejszych kolektorów w ostatnim czasie, to jest o tak zwanych solarach płaskich. Te ostatnie najczęściej montowane są w celu ogrzania ciepłej wody. Wydaje się jednak, że dziś energia pozyskiwana z promieni słonecznych sprawdza się także w innych sytuacjach. Na przykład przy ogrzewaniu pomieszczeń znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Co ciekawe, solary stosuje się nie tylko do podgrzewania wody użytkowej czy przy wspomaganiu c.o. Osoby posiadające dom z basenem z powodzeniem mogą ogrzewać wodę w tym ostatnim za pomocą kolektorów. Dzięki temu rachunki za prąd z pewnością będą o wiele niższe. Choć wydaje się, że solary znajdują zastosowanie wyłącznie w środowisku domowym, z powodzeniem wykorzystuje się je także w szeroko pojętym przemyśle oraz gospodarce. Coraz częściej kolektory słoneczne można znaleźć także na chodnikach i placach różnych polskich miast. Co ciekawe, często zamontowane solary oprócz funkcji praktycznej, w dużej mierze oddziałują także na zmysły estetyczne. Odpowiednio ustawione mogą wyglądać jak innowacyjna i abstrakcyjna rzeźba ustawiona w samym centrum miasta, parku, czy placu.

Sprawność innowacyjnych solarów może być wysoka nawet w okresie zimowym

Czym charakteryzuje się sprawność kolektora słonecznego? Warto na wstępie zaznaczyć, że sprawnością zajmują się dzisiaj przede wszystkim osoby odpowiadające za produkcję solarów po to, by w razie potrzeby tę ostatnią podnieść. Definicyjnie należy z kolei określić sprawność jako stosunek energii odebrany przez urządzenie do ilości energii docierającej do kolektora ze słońca. Jeszcze do niedawna sprawność kolektorów była niższa wtedy, gdy nad Polskę nadciągała pogoda związana z okresem jesienno-zimowym. Dziś wspomniany problem został załagodzony dzięki wmontowanej do solarów dodatkowo instalacji cieplnych. Dzięki nim  bez względu na to, czy niebo będzie bezchmurne czy też pokryte warstwą chmur, sprawność kolektora nie spadnie w znaczący sposób. Jako ciekawostkę warto dodać, że 3/4 energii pozyskiwanej z naturalnego światła promieni słonecznych przypada na okres letni. Tym samym ważne jest to, by umieszczać urządzenie w takim miejscu, do którego dochodzi największa ilość światła. W żadnym przypadku nie może być to z kolei przestrzeń zacieniona, ponieważ wtedy montowanie kolektora słonecznego minie się z celem zaplanowanym przez producenta działającego w branży grzewczej.

Z pewnością solary są dzisiaj dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto umie myśleć w sposób przyszłościowy. Warto zaznaczyć, że przekonanie polskich rodzin do kolektorów słonecznych zmienia się na lepsze z roku na rok. Wydaje się, że duży wpływ na ich decyzję mają przede wszystkim dwa aspekty. Pierwszym czynnikiem oddziałującym na społeczeństwo jest rząd, który w swoich działaniach z pomocą Unii Europejskiej trzyma się planów dotyczących uświadamiania polskiego społeczeństwa w zakresie ekologii i dbania o środowisko. Największy wpływ z pewnością widać obecnie w mediach, które bardzo łatwo mogą przekonać do czegoś przeciętnego Kowalskiego. Z drugiej strony te ostatnie zazwyczaj zachowują przy różnych tematach sceptycyzm, stąd pewność, że pozytywne opinie o solarach są sprawdzone i autentyczne. 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!