• 1.jpg
  • 2.jpg

Wciągarka – rodzaj a zastosowanie

 

Wciągarka jest niezwykle przydatnym urządzeniem służącym – jak sama nazwa niejako wskazuje – do podciągania różnego rodzaju przedmiotów oraz ich przewożenia lub opcjonalnie przenoszenia w inne miejsce. W zależności od sposobu skonstruowania wspomniane urządzenie może być wykorzystywane w różnych sytuacjach, chociaż na ogół wciągarki kojarzymy głównie z pracami przemysłowymi lub pracami budowlanymi. Oczywiście nie bez powodu, ponieważ w dużej mierze narzędzia, o których mowa spotykamy właśnie w takich przestrzeniach. Rodzaj wciągarki wiąże się zatem ściśle z jej zastosowaniem, jednak warto wiedzieć, że podziały wciągarek ze względu na różne elementy można długo mnożyć. Nie wszystkie informacje o wciągarkach są szczególnie interesujące, jednak warto wspomnieć przynajmniej o kilku najważniejszych rozróżnieniach. Wiedza na temat urządzeń z zakresu transportu bliskiego może przydać się bowiem w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Świadomość ich ważności w kontekście pracy fizycznej człowieka pozwala z kolei docenić te urządzenia, których niestety na co dzień często się nie dostrzega.

Wciągarki linowe a wciągarki łańcuchowe

Jednym z najpopularniejszych podziałów dotyczących wciągarek jest podział na urządzenia linowe i łańcuchowe. W tym przypadku sprawa jest dość oczywista, a nazwy wciągarek związane są z elementem wciągającym, czyli tak zwanym wciągnikiem. Które wciągarki bazując na powyższym podziale sprawdzają się bardziej? Okazuje się, że w zależności od wykorzystania zarówno jeden model, jak i drugi może bardzo dobrze spełniać swoje zadania. Największą zaletą wciągarek łańcuchowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Ładunek przyczepiony do łańcucha może ważyć nawet dziesięć ton, jednak należy przy tym zaznaczyć, iż transport takich obiektów odbywa się w odległości zaledwie kilku metrów. Niemniej jednak sprawność wciągarek łańcuchowych w tym kontekście jest zachwycająca. Wciągarki linowe są z kolei przeznaczone do przenoszenia lżejszych towarów (najwyższa masa oscyluje wokół trzech, czterech ton, jednak zazwyczaj mowa o obiektach lżejszych niż tona). Jednocześnie warto zaznaczyć, iż odległość transportowania w takich przypadkach naturalnie ulega wydłużeniu, a wciągarka linowa może przemieścić swój ładunek na odległość kilkudziesięciu metrów. W zależności od potrzeby mowa oczywiście o pionie oraz o poziomie.

Rodzaje wciągarek ze względu na miejsce ich stosowania

Najobszerniejszy podział można w przypadku wciągarek zarejestrować w kontekście miejsca ich występowania. W tym przypadku nie skupiamy się na ich specyficznym wyglądzie czy poszczególnych częściach, ponieważ w głównej mierze istotna staje się przestrzeń użycia. O tych ostatnich można byłoby mówić długo, dlatego warto wspomnieć zaledwie o kilku najważniejszych. Na chwilę obecną będą to przestrzenie przemysłowe, budowlane, motoryzacyjne oraz leśne.

1. Przestrzeń przemysłowa

Wciągarki pełnią w przestrzeni przemysłowej bardzo ważną funkcję, ponieważ – podobnie jak to będzie w przypadku przestrzeni budowlanej – znacznie ułatwiają pracę człowieka. Trudno rozkładać szeroko pojęty przemysł na czynniki pierwsze, dlatego należy przede wszystkim podkreślić rolę wciągarek w kontekście transportu różnego rodzaju załadunków. Dzięki obsłudze wciągarek praca w miejscach takich jak hale produkcyjne czy magazyny staje się bardziej efektywna i nierzadko także w ogóle możliwa. Trudno wyobrazić sobie bowiem przenoszenie kilkutonowych obiektów wyłącznie przy pomocy pracy ludzkich rąk.

2. Przestrzeń budowlana

Budownictwo jest oczywiście gałęzią należącą do przemysłu, jednak z uwagi na dużą rolę wciągarek w tej dziedzinie warto osobno nieco o niej opowiedzieć. Wspomniane urządzenia sprawdzają się zatem doskonale w miejscach będących placami budowy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budownictwem liniowym czy też z budownictwem kubaturowym, wciągarki sprawdzają się w takich miejscach bezprecedensowo. W tym przypadku mowa w dużej mierze o transporcie bliskim związanym z przenoszeniem obiektów na płaszczyźnie pionowej. W przypadku przemysłu produkcyjnego w wielu przypadkach transport osadzony był oczywiście na płaszczyźnie poziomej. Na budowie z powodzeniem sprawdzają się nie tylko nowoczesne wciągarki elektroniczne obsługiwane za pomocą zdalnego pilota. Często używa się również wciągarek ręcznych, dzięki którym przenoszenie lżejszych przedmiotów pomiędzy różnymi kondygnacjami staje się wygodniejsze i efektywniejsze dla pracowników budowy.

3. Wciągarki motoryzacyjne

Bardzo ważną rolę wciągarki odgrywają oczywiście w dziedzinie motoryzacji. Dzięki nowoczesnym wciągarkom podnoszenie ciężkich pojazdów i osadzanie ich na przykład na lawecie zajmuje zaledwie kilka minut, dzięki czemu praca mechaników staje się niemalże – przynajmniej w tym kontekście – banalnie prosta. Wciągarki służące przenoszeniu pojazdów sprawdzają się także na różnego rodzaju składowiskach starych samochodów. Dzięki wspomnianym urządzeniom auta można zgrabnie układać jedno na drugim, dzięki czemu przestrzeń zostaje o wiele bardziej zagospodarowana.

4. Wciągarki leśne

Nieco mniej znane, ale bardzo potrzebne są oczywiście wciągarki leśne, które jak sama nazwa wskazuje funkcjonują głównie w przestrzeni leśnej. Do czego służą takie urządzenia? W dużej mierze są one częścią ciągników, których zadaniem jest transport z miejsca na miejsce elementów takich jak drewno, pnie czy gałęzie. Dzięki wciągarkom załadunek wymienionych półproduktów zajmuje o wiele mniej czasu, niż gdyby ładowanie miało odbywać się wyłącznie za pomocą ludzkich rąk. Najczęściej w przypadku wciągarek leśnych mamy do czynienia z urządzeniami linowymi, ponieważ tego rodzaju urządzenia nie podnoszą ciężkich obiektów.

Zastosowania wciągarek są dzisiaj bardzo różnorodne, dlatego modele oferowane na rynku mogą się od siebie diametralnie różnić. Wydaje się jednak, że sama specyfika wciągarki z pewnością świadczy o jej praktyczności oraz niezbędności w wielu branżach polskiego przemysłu oraz krajowej gospodarki.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!