• 1.jpg
  • 2.jpg

Szkoły muzyczne bawią i uczą

Dźwięk towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. Mówi się nawet, że muzyka wpływa na człowieka już wtedy, gdy znajduje się w łonie matki. Najpierw słyszymy swój płacz, potem głos mamy, pielęgniarek, lekarzy... Potem do naszych uszu dochodzą kolejne dźwięki. Jedne wywołują w nas płacz, inne radość, a jeszcze inne wzruszenie. Z czasem uczymy się odróżniać poszczególne dźwięki oraz w pewnym sensie dobudowywać do nich kontekst. Poszczególne dźwięki – czasami mniej, czasami bardziej celowo dobrane – tworzą muzykę. Muzyka również towarzyszy człowiekowi od pierwszych chwil życia. Słyszymy ją w radiu, w śpiewie ptaków, w równo wystukiwanych krokach. Niektórzy twierdzą, że muzyka jest wszechobecna. I na swój sposób mają oczywiście rację. Niestety im jesteśmy starsi, tym rzadziej zauważamy muzykę wokół nas. Stosunkowo niewiele osób wiąże swoją przyszłość z muzyką. Warto zatem obcować z nią jak najczęściej podczas wieku dziecięcego czy nastoletniego. Co więcej, okazuje się, że muzyka ma na człowieka naprawdę zbawienny wpływ.

Śpiewać każdy może... o nauce śpiewu słów kilka

Śpiew porusza nasze serca, potrafi nas wzruszyć, zasmucić czy rozbawić. Z reguły lubimy śpiewać. Nawet wtedy, gdy nie do końca nam to wychodzi. Nauka śpiewu w szkołach odbywa się w ramach lekcji muzyki. Już w wieku przedszkolnym dzieci uczą się na pamięć piosenek, by następnie zaprezentować swój talent na występie z okazji świąt czy Dnia Matki. Nauka śpiewu rozwija zatem wrażliwość i ćwiczy pamięć. Uczy również języków obcych, ponieważ nierzadko słowa do zapamiętania dotyczą piosenki zagranicznej. Śpiew wykorzystuje się na przykład w dziedzinie jaką jest logopedia. Przy pomocy zabawy można sprawić, że dziecko bardziej się otworzy i chętniej będzie uczestniczyło w zaproponowanych przez nauczyciela ćwiczeniach. W szkołach z reguły zawiązywane są także grupy takie jak chóry, w których wyjątkowo utalentowane dzieci mogą dodatkowo rozwijać i ćwiczyć swoją pasję. 

Muzykoterapia – nowoczesna forma terapii

W ostatnich latach w kręgach lekarzy, psychologów i terapeutów dużo mówi się na temat wpływu muzyki na psychikę człowieka. Rozważania na ten temat stały się tak rozległe, że dziś możemy mówić o nowej dziedzinie w zakresie psychoterapii. Mowa oczywiście o tak zwanej muzykoterapii. Wiele osób uważa, że w niektórych przypadkach muzykoterapia okazuje się bardziej efektywnym środkiem leczniczym, aniżeli różnego rodzaju leki i środki farmaceutyczne. Szczególnie w przypadku rehabilitacji bądź problemów natury psychologicznej. Zdania badaczy na temat skuteczności muzykoterapii są podzielone. Nie da się jednak ukryć, że muzyka rzeczywiście jest w stanie wpłynąć na stan emocjonalny człowieka. Być może w niektórych przypadkach wpływa również na poprawę zdrowia. Nie tylko tego psychicznego, ale również fizycznego (jeśli posiadamy silną psychikę, nasze ciało szybciej zwalcza chorobę, wraca do zdrowia etc.). 

Gdybym miał gitarę... - czy warto uczyć się gry na instrumencie?

Moda związana z umiejętnością gry na instrumencie ciągle rośnie. Powstają nowe szkoły muzyczne w Poznaniu, Warszawie czy innych większych miastach. Chętnych do nauki jest dużo. Co ciekawe, nie zawsze jest to grupa dzieci czy młodzieży, ponieważ chętni znajdą się również wśród osób starszych. Zalety związane z grą na instrumencie można wymieniać w nieskończoność. Choć początkowo – szczególnie dla najmłodszych – nauka może być trudna i stresująca, efekty pojawiają się dość szybko. Gra na instrumencie poprawia pamięć i uczy cierpliwości. To właśnie dlatego warto zadbać o nasze dzieci już w pierwszych latach życia. Kontakt z muzyką z pewnością wpływa na rozwój kreatywności i przede wszystkim uwrażliwia. W wielu szkołach organizuje się również koncerty, na których uczniowie mogą pokazać, co potrafią. Wystąpienia publiczne pozwalają z kolei przełamać strach i uczą kontrolować stres. Z pewnością lepiej spędzać czas w szkole muzycznej niż przed telewizorem. Warto również pamiętać, że nie wolno naciskać na dziecko w sprawie nauki. Takie zachowanie ze strony dorosłych może zniechęcić pociechę do tego wspaniałego zajęcia. 

Wyginam śmiało ciało... o nauce kroków i zaletach tańca

Taniec jest idealną formą aktywności. Przede wszystkim dlatego, że poprawia nasze poczucie i jednocześnie pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną. Poprawia również sylwetkę, koordynację ruchową i pozwala spalić zbędne kalorie. W przypadku dzieci taniec wpływa na wyobraźnię i kreatywność. Uczy również poczucia odpowiedzialności, ponieważ zwykle zajęcia dotyczą tańca w parze lub tańca grupowego. Podobnie jak w przypadku nauki gry na instrumencie, także w przypadku tańca uczniowie stają się bardziej odważni, jeśli chodzi o występy publiczne. Wiele osób nie rezygnuje z tańca po jednym kursie. Z czasem nauka staje się prawdziwą zabawą i przyjemnością. W ostatnim czasie wśród kobiet popularność zdobywa zumba, czyli połączenie tańca i zajęć z zakresu fitnessu. Dzięki różnym szkołom tańca także dorośli mogą rozwijać swoje pasje i poprawiać kondycję. Warto – dla sprawdzenia siebie – wziąć udział chociażby w jednym kursie.

Our website is protected by DMC Firewall!