• 1.jpg
  • 2.jpg

Za miastem czy w centrum

Decyzja o zakupie mieszkania wpływa na nas pod różnymi względami. Z pewnością z reguły pomyślimy najpierw o kwestiach finansowych. Niemniej jednak warto pamiętać, że zmiana miejsca zamieszkania staje się istotna także pod względem psychicznym. Szczególnie wtedy, gdy przeprowadzamy się do innego miasta czy kraju. By ułatwić sobie przeprowadzkę, powinniśmy wybrać nieruchomość, która w miarę możliwości spełnia jak najwięcej naszych oczekiwań. Jednym z czynników, nad którym przy wyborze mieszkania zastanawiamy się najdłużej, jest oczywiście lokalizacja. Centrum? A może osiedle podmiejskie? To właśnie te miejsca – nieco paradoksalnie – cieszą się dzisiaj taką samą popularnością. Jak zatem zdecydować, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna? Okazuje się, że warto przede wszystkim poznać wady i zalety każdego położenia. Tylko wtedy będziemy w stanie sprawdzić, gdzie na dłuższą metę będzie się nam mieszkać lepiej.

 

Mieszkania w centrum

 

Nie da się ukryć, iż mieszkania w centrum sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób lubiących gwar i codzienne dźwięki zatłoczonego miasta. Wbrew pozorom taką lokalizację wybierają nie tylko osoby młode. Jeśli chodzi o mieszkania w centrum Poznania czy Warszawa dysponują szeroką ofertą zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Warto przy tym podkreślić, iż w cenie są mieszkania deweloperskie o wysokim standardzie. Centrum to idealna lokalizacja dla osób chcących zainwestować w lokal mieszkalny pod wynajem. Mowa tutaj oczywiście o dużych miastach, w których co roku pojawiają się nowi studenci. Nie każdy znajdzie miejsce w akademiku, dlatego młodzi ludzie jako alternatywę traktują wynajem kilkuosobowego mieszkania. Najlepiej w centrum, ponieważ to stamtąd można dotrzeć szybko na uczelnię czy do ulubionej knajpy. Plusem takiego położenia jest dobra komunikacja miejska oraz różne punkty handlowo-usługowe i rekreacyjne.

 

Mieszkania na obrzeżach

 

Jeszcze kilkanaście lat temu żadnemu deweloperowi nie przyszło do głowy, by inwestować w mieszkania położone za miastem czy też na jego obrzeżach. Od kilku lat zainteresowanie takimi lokalizacjami zaczęło się zwiększać, na co inwestorzy musieli z kolei szybko zareagować. Obecnie zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie większych, jak i mniejszych miast powistają lokale mieszkalne położone na tak zwanych osiedlach podmiejskich. Co ciekawe, rezerwacje na niektóre mieszkania składane są jeszcze zanim te w ogóle powstaną. Plusem osiedla podmiejskiego z pewnością jest jego lokalizacja. Bliskość terenów zielonych, świeże powietrze oraz cisza to elementy, które mieszkańcy takich miejsc cenią sobie najbardziej. Dodatkowym atutem mieszkań na obrzeżach są często ogródki, które towarzyszą mieszkaniom parterowym.

 

Która opcja wydaje się zatem bardziej atrakcyjna? Tak naprawdę trudno to stwierdzić, ponieważ odpowiedź zależy od naszych osobistych doświadczeń i potrzeb. Warto pamiętać, że mieszkanie w centrum zawsze można po kilku latach wynająć bądź sprzedać, by móc przeprowadzić się na osiedle podmiejskie.

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!